SK Baťa
První zlínský oddíl stolního tenisu vznikl v roce 1931 v SK Baťa, druhý o rok později v Sokole. O tento nový sport byl mezi mládeží velký zájem a tréninky probíhaly na chodbách chlapeckých internátů firmy Baťa, v sokolovně a v devátém poschodí Společenského domu. Nejlepšími sokolskými hráči byli do roku 1936, kdy došlo k vyřazení stolního tenisu ze sokolské činnosti, Ludvík Kaloč a atletka Drahomíra Hlaváčová. V roce 1936 uspořádal SK Baťa mistrovství země Moravskoslezské, kterého se zůčastnilo 80 závodníků z devatenácti klubů. Ze zlínských hráčů byl nejlepší Karel Šebesťák z SK Baťa, který tento turnaj vyhrál. Velmi úspěšní byli baťovští stolní tenisté na mistrovství republiky v roce 1937, kde vybojovali čtyři medaile: stříbrné Šebesťák a zlínský pár Boďová - Mojžíš, bronzové dvojice Katzerová Boďová a Šebesťák - Pazdírek. Na mistrovství Protektorátu Čech a Moravy v roce 1941 získali Zlíňané dvě bronzové medaile - v jednotlivcích František Hadaš (mistr světa v lukostřelbě) a ve čtyřhře pár Blaževičová - Halaška. V roce 1947 odešel nejlepší hráč SK Baťa Ladislav Moudrý do Prahy, a o rok později již reprezentoval ČSR na mistrovství světa.
Botostroj Zlín, Sokol Svit Gottwaldov a TJ Gottwaldov
V důsledku státní reorganizace tělovýchovy v roce 1948 Sk Baťa zanikl a oddíl stolního tenisu se stal součástí Sokola Botostroj Zlín, v roce 1949 přejmenovaném na Sokol Svit Gottwaldov. Další zákon z roku 1952 přinesl vznik mnoha jednot - např. Jiskry, Spartaku, Tatranu a Slovanu, které sužovali také stolní tenisty. Nejúspěšnějšímy zlínskými hráči v letech 1952-1958 byli Svatopluk Stojan a Marie Lišková. V roce 1958 došlo ke sjednocení všech sportovců v TJ Gottwaldov a ve Zlíně bylo uspořádáno mistrovství republiky ve stolním tenisu za účasti dvou set hráčů, a celostátní pohárový turnaj. Ve finále přeboru ČSR družstev obsadilo družstvo mužů páté místo, družstvo žen třetí. Jiří Kašpar a Jaroslav Hybner byli vybráni do reprezentace. V 60. a 70. letech 20. století procházel oddíl krizí a soutěžil ve II. národní lize. V roce 1980 bylo založeno tréninkové středisko mládeže v herně na Zálešné. Nejlepšími hráči A družstva byli Luděk Malota, Jiří Zahradnický, Zdeněk Slezáček a Petr Kopečný. V roce 1985 se ve Zlíně konalo mistrovství ČSSR mužů a žen, kde soutěžili také dva domácí stolní tenisté - Petr Polák a Svatopluk Pelčák.
KST Zlín
V roce 1990 zanikla TJ Gottwaldov a do nově vzniklých Sportovních klubů Zlín byl začleněn i Klub stolního tenisu Zlín. V roce 1991 postoupilo A družstvo ve složení Roman Krčál, Svatopluk Pelčák, Karel Bojko, Karel Odstrčil, Václav Pelnář a Tomáš Konečný do I. celostátní ligy. O rok později se oddíl přestěhoval do nové herny na Podvesné, kde působí dodnes. Jako největším úspěchem byly dvě bronzové medaile Tomáše Konečného z mistrovství Evropy juniorů v roce 1999.
SK Awex
Stolní tenis hráli ve Zlíně závodně také členové SK Avex, který založil v roce 2005 Antonín Výmola. Oddíl vybojoval v roce 2008 stříbro v české extralize i v evropské superlize. Kromě toho jeho členové získali ve stejném roce na mistrovství republiky všechny medaile - zlatou Radek Koštál, stříbrnou Martin Olejník a bronzovou Marek Čihák. Brzy poté klub zanikl.
© Copyright Klub stolního tenisu Zlín
Kontakt:
Mgr. Vladislav Koldas, 737 259 771
Adresa herny:
KST Zlín, z. s., Podvesná XV, 760 01 Zlín
GPS: 49°13'38.5"N 17°41'27.3"E